APEL

În acest an se împlinesc 150 de ani de la înfiinţarea Asociaţiunii Transilvane pentru Literatura Română şi Cultura Poporului Român – ASTRA , instituţie a neamului românec. Având în vedere acest moment important din activitatea ASTREI, facem un APEL sincer către toţi românii, şi nu numai, de a participa la completarea bazei documentare ASTRA cu materiale scrise, fotografii şi obiecte referitoare la activitatea Asociaţiunii şi a instituţiilor create de ea.

Avem convingerea că mulţi cetăţeni ai României deţin încă astfel de materiale de patrimoniu. Acestea pot deveni piese importante în biografia ASTREI şi istoria poporului român dacă vor intra în custodia Bibliotecii Jedeţene ASTRA Sibiu sau Complexului Naţional Muzeal ASTRA.

Aşteptăm donaţiile Dumneavoastră la una din adresele:

P.S. Pentru corespondenţă:

Asociaţiunea ASTRA
Prof. univ. dr. Dumitru Acu
Biblioteca Judeţeană ASTRA Sibiu
Lector univ. dr. Silviu Borş

Biblioteca ASTRA
Str. George Bariţiu, nr. 5-7, Sibiu
E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
Biblioteca Judeţeană ASTRA
Str. George Bariţiu, nr. 5-7, Sibiu