CONCURS NATIONAL DE ESEURI

CONCURS NAŢIONAL DE ESEURI
cu tema:
Semnificaţia Asociaţiunii ASTRA în cultura românească

Asociaţiunea ASTRA, Biblioteca Judeţeană ASTRA Sibiu, Complexul Naţional Muzeal ASTRA şi Revista Transilvania organizează un concurs de eseuri cu tema Semnificaţia Asociaţiunii ASTRA în cultura românească, desfăşurat sub genericul „Asociaţiunea ASTRA – 150 de ani (1861-2011)”.

Concursul se va desfăşura pe două secţiuni, una dedicată elevilor şi cealaltă studenţilor. Pentru redactarea materialelor se recomană încadrarea acestora între 2-8 pagini, format A4, font Times New Roman, caractere de 12, la un rând şi jumătate, în variantă electronică.

Vor fi acordate premii în bani şi publicaţii (Premiul I – 500 de lei, premiul II – 300 lei, premiul III – 200 lei).

Rezultatele Concursului vor fi anunţate cu prilejul Adunării Generale Omagiale a ASTREI, ce se va desfăşura în perioada 4-6 noiembrie 2011.

Participanţii la Concurs vor trimite eseurile pe adresa: Biblioteca Judeţeană ASTRA Sibiu, str. George Bariţiu nr. 5-7, Sibiu sau e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it cu menţiunea pentru concursul de eseuri, până la data de 15 octombrie 2011, inclusiv.