Proiecte educationale ale Muzeului ASTRA prezente in manualul AQUEDUCT

Manualul Aqueduct Însuşirea competenţelor - cheie prin educaţia patrimonială este rezultatul unui proiect Comenius finanţat de Comisia Europeană având ca parteneri ai proiectului pe lângă iniţiatorul său belgian, ţări precum Olanda, România, Italia, Austria, Polonia, Franţa.

Prin sprijinul fundaţiei Transilvania Trust, partener în cadrul proiectului, Complexul Naţional Muzeal ASTRA a oferit spre publicare un exemplu de bună practică în educaţia patrimonială - Atelierul Micului Actor. Teatru de Umbre la Muzeul “Franz Binder”. Acest proiect s-a desfăşurat în anul 2011 în cadrul programului de educaţie muzeală realizat de către Muzeul ASTRA. Manualul Aqueduct se adresează atât cadrelor didactice cât şi specialiştilor din domeniul culturii ce doresc să iniţieze şi să desfăşoare activităţi educaţionale legate de patrimoniu şi poate fi consultat pe site-ul www.the-aqueduct.eu. De asemenea, versiunea tipărită a manualulul a fost publicată în limbile engleză şi italiană.

Raluca Andrei, pedagog muzeal