Tabara Mestesuguri Artistice Traditionale “Fara Limite – Impreuna intru Traditie”

Tabăra Meşteşuguri Artistice Tradiţionale “Fără Limite – Împreună întru Tradiţie” Tabăra organizată pentru tineri cu dizabilităţi din întreaga ţară, August 2011, Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului

Complexul Naţional Muzeal ASTRA organizează în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului  Tabăra de Meşteşuguri Artistice Tradiţionale “Fără limite – Împreună întru Tradiţie”, dedicată tinerilor cu dizabilităţi din întreaga ţară. Departamentul Creatorilor Populari cu Dizabilităţi a devenit legal parte componentă a Asociaţiei Creatorilor Populari din România, devenind organizaţia care tutelează acest eveniment.

Participanţii au ocazia să înveţe meşteşuguri tradiţionale la alegere (brodat, olărit, pictură pe sticlă şi lemn, ţesut zgărdane, împâslit). Scopul nostru este ca prin intermediul acestei terapii ocupaţionale, tinerii să realizeze obiecte de inspiraţie tradiţională, care vor putea fi comercializate reuşind astfel să se autosusţină financiar. Totodată, ei au şansa să interacţioneze şi cu micii meşteri, participanţi la Olimpiada Naţională “Meşteşuguri artistice tradiţionale”