Programe speciale al CNM ASTRA in cadrul saptamanii „Scoala Altfel”

Programe speciale al Complexului Naţional Muzeal ASTRA
în cadrul săptămânii „Şcoala Altfel”

Complexul Naţional Muzeal ASTRA vă aduce la cunoştinţă că în perioada 2 – 6 aprilie, săptămână dedicată Şcolii Altfel, instituţia noastră va desfăşura o serie de proiecte alături de instituţiile de învăţământ ale judeţului Sibiu

Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului:Vizite tematice, ghidate în Muzeul în aer liber, cu participare gratuită pentru elevi şi studenţi. Programul este următorul:
11.00 – civilizaţia lemnului,
12.30 – monumente şi obiecte religioase,
14.00 – traseul morilor.
Vizitele încep de la pavilionul central (intrarea principală a Muzeului în aer liber), sunt gratuite şi nu necesită programare.

Vizitare gratuită a expoziţiilor:Vizite gratuite fără ghidaj în următoarele expoziţii: Muzeul în aer liber (expoziţia permanentă), Fecioarele Înlăcrimate din Transilvania (icoane pe sticlă) expoziţie temporară la Casa Artelor, Piaţa Mică nr.21, expoziţia de bază Din Cultura şi Arta Popoarelor Lumii la Muzeul de Etnografie Universală „Franz Binder”.
Programul de vizitare: 09.00 – 17.00.
Nu necesită programare.

Ateliere meşteşugăreşti (numai pe baza de programare) :Ateliere de meşteşuguri tradiţionale. Preţul fiecărui atelier este de
5 lei/participant.

Luni – Joi. 2 – 5 aprilie 2012. Sala de Conferinţe de la Casa Artelor
09.00 – 11.00 Confecţionare măşti tradiţionale. Casa Artelor, Piaţa Mică nr.21. Număr maxim 30 pers.
11.30 – 13.30 Ouă încondeiate. Casa Artelor, Piaţa Mică nr.21. Număr maxim 30 pers.
14.00 – 16.00 Icoane pe sticlă. Casa Artelor, Piaţa Mică nr.21. Număr maxim 30 pers

Vineri. 6 aprilie 2012. Sala de Conferinţe de la Casa Artelor14.00 – 16.00 Icoane pe sticlă. Casa Artelor. Număr maxim 30 pers.

Luni – Vineri. 2 – 6 aprilie 2012. Casa Artelor, Piaţa Mică nr.21, în cadrul expoziţiei.
10.00 – 12.00 atelier de icoane pe sticlă în cadrul expoziţiei Fecioarele Înlăcrimate din Transilvania. Max 5 persoane.
12.30 – 14.30 atelier de design vestimentar în cadrul expoziţiei Fecioarele Înlăcrimate din Transilvania. Max 5 persoane

Programul poate fi extins în funcţie de cereri.Înscrierile se pot face la numărul de telefon: 0269.202412 sau la email: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Raluca Andrei / pedagog muzeal