Festivalul IMPARATUL ROSU

Complexul Naţional Muzeal ASTRA, la invitaţia Asociaţiei Douane Culturelle, va participa, în octombrie 2012, la prima ediţie a Festivalului „Împăratul Roşu”, proiect dedicat promovării poveştilor şi culturii tradiţionale din ţările Europei de Est.

În cadrul acestui Festival ce se va desfăşura în regiunea Ille de France, Paris, Muzeul ASTRA va organiza 4 ateliere meşteşugăreşti cu demonstraţii practice, dedicate copiilor: confecţionarea păpuşilor din material textil, confecţionarea jucăriilor din lemn, decorarea vaselor ceramice cu motive tradiţionale româneşti şi confecţionarea mărgelelor de sticlă. De asemenea, va fi pusă în scenă, prin teatru de umbre, povestea populară Greuceanu, acţiune la care vor participa elevii Şcolii cu clasele I – VIII din Cristian şi ai Liceului de Artă Sibiu, coordonaţi de domnul profesor Ion Chiş.

Muzeul ASTRA va organiza şi un stand de prezentare a obiectelor tradiţionale româneşti, promovând patrimoniul cultural la nivel internaţional.

Biroul de Marketing, Educaţie Muzeală.

www.douaneculturelle.com

Descarcati in format PDF prezentarea Festivalului IMPARATUL ROSU