Zilele Antropologiei Romanesti la Sibiu

În perioada 13-15 septembrie 2012, Complexul Naţional Muzeal ASTRA, în colaborare cu Universitatea Lucian Blaga din Sibiu, prin Facultatea de Ştiinţe Socio-Umane, Biblioteca Judeţeană ASTRA şi Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale „Cindrelul - Junii” Sibiu organizează Sesiunea Naţională, cu participare internaţională, Zilele Antropologiei Româneşti, ediţia a XIX-a.

Tema ediţiei din acest an este Diferenţe, influenţe, interferenţe sau preluări etnoculturale. Sesiunea este organizată pe trei secţiuni tematice: istorie-arheologie, antropologie culturală şi litere şi arte, la care participă 58 de cercetători din ţară şi din străinătate.

Sâmbătă, 15 septembrie 2012, lucrările sesiunii se vor încheia cu o excursie de documentare pe traseul: Brădeni, Apold, Sighişoara, Criş-Daneş, Domeniul Dracula.

Delia Voina
Muzeograf