Perioada de vizitare a expozitiei Jocul de acasa a fost prelungita

Complexul Naţional Muzeal ASTRA anunţă prelungirea perioadei de vizitare a expoziţiei Jocul de acasă, până la data de 17 februarie 2013. Vizitatorii sunt aşteptaţi în intervalul orar 9-17, la sediul muzeului, Casa Hermes, din Piaţa Mică, nr. 11.

Expoziţia reprezintă o continuare a proiectului Teatrul de animaţie Jocul de acasă Transilvania, demarat de către Fundaţia pentru Meşteşuguri Bucureşti şi finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional, instituţie autonomă a Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional.

Desfăşurat în patru etape: Oltenia, Banat, Moldova şi Transilvania (zona Sibiului), proiectul, şi-a propus promovarea patrimoniului cultural material şi imaterial din diversele zone ale ţării. În cadrul celei de-a patra etape, Transilvania, Complexul Naţional Muzeal ASTRA din Sibiu s-a constituit în calitate de partener, iar beneficiarii proiectului au fost elevii Şcoalii Gimnaziale „Regina Maria” din Sibiu, precum şi elevii Clubului Copiilor din Avrig.

Biroul de presă al C.N.M. ASTRA