Retrospectiva Tabara de Mestesuguri Fara limite – Impreuna intru traditie

În perioada 21-25 august 2013, în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului s-a desfăşurat cea de a V-a ediţie a Taberei de Meşteşuguri Fără limite – Împreună întru tradiţie, dedicată copiilor şi tinerilor cu dizabilităţi din întreaga ţară. Au fost prezenţi 40 de elevi însoţiţi de părinţi şi profesori de la Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Turnu Roşu, Centrul de Plasament pentru Copilul cu Dizabilităţi Mediaş, Complexul de Servicii „Sf. Andrei” Mediaş şi Fundaţia Un copil, o speranţă.

Participanţii au făcut cunoştinţă cu patrimoniul Muzeului ASTRA şi au participat sub îndrumarea meşterilor populari la atelierul de pictură icoane pe sticlă, au asamblat macheta unei mori, au modelat lutul, au confecţionat păpuşi din aţă, au pictat pe lemn imaginea unei gospodării din muzeu.