Expozitia Saloanele ASTREI, la cea de-a doua editie

Acest proiect expoziţional iniţiat în anul 2013 de către Complexul Naţional Muzeal ASTRA în colaborare cu Consiliul Judeţean Sibiu, cu ocazia împlinirii a 50 de ani de la înfiinţarea Muzeului în Aer Liber din Dumbrava Sibiului a avut un impact pozitiv atât în ţară cât şi în Republica Moldova şi prin urmare ne aflăm în acest sfârşit de an la cea de-a doua ediţie. Vernisajul expoziţiei a avut loc în data de 7 noiembrie 2014, ora 13.00 la Casa Artelor din Piaţa Mică, nr. 21.

Artişti din 17 judeţe din România şi artişti din Republica Moldova au răspuns pozitiv la acţiunea Muzeului ASTRA, astfel regăsindu-se în expoziţie peste 100 de lucrări de artă plastică: pictură, grafică, fotografie, sculptură, tapiserie.

Printre participanţi se află nume sonore din peisajul artistic românesc: pictorii Petru Lucaci (preşedintele Uniunii Artiştilor Plastici din România), Marcel Bunea, Corneliu Vasilescu, Gheorghe Dican şi ceramista Ileana Horoba-Danci, alături de Florina Breazu, Elena Pruteanu Sâmburic din Republica Moldova. Sculptura este reprezentată de către sculptorii Minea Grigorie, Dinu Câmpeanu, Radu Dumitru, Mihai Tugearu, Gheorghe Zaharia, Chifu Panaite, Dorin Lupea, Marcel Scutaru, Aurel Vlad, iar artele focului prin Valeriu Semenescu şi Vioara Dinu.

Din Sibiu amintim câţiva artişti care au răspuns invitaţiei trimise de Muzeul ASTRA:
Gavril Abrihan, Cristina Abrihan, Radu Aftenie, Cristina Aftenie, Mircea Ignat, Radu Ignat, Călin Baciu, Adrian Popescu, Constantin Ilea.

Acest salon a reuşit să reunească artişti valoroşi, reprezentanţi ai artelor plastice contemporane. Salonul a devenit astfel o tradiţie, mesajul evenimentului către publicul larg şi către toţi iubitorii de frumos constând în faptul că arta de valoare continuă să fie o unitate de măsură pentru originalitate şi inspiraţie.

Prezenţa criticului de artă Corneliu Antim la eventimentul expoziţional Saloanele ASTREI ediţia a II-a şi aprecierile obiective referitoare la ţinuta Salonului şi la valoarea lucrărilor expuse pe simeze este un lucru demn de remarcat.

Coordonator şi curator,
dr. Alina Geanina Ionescu