Informatii inscrieri la editia a XX-a a Olimpiadei “Mestesuguri artistice traditionale”Înscrierile pentru faza judeţeană a Olimpiadei “Meşteşuguri artistice tradiţionale” au intrat pe ultima sută de metri! Până acum, 49 de elevi din tot judeţul s-au înscr

Înscrierile pentru faza judeţeană a Olimpiadei “Meşteşuguri artistice tradiţionale” au intrat pe ultima sută de metri! Până acum, 49 de elevi din tot judeţul s-au înscris la această întrecere. Localităţile din care provin aceştia sunt: Sibiu, Mediaş, Sălişte, Avrig, Arpaşu de Sus, Arpaşu de de Jos, Aţel şi Brateiu. Meşteşugurile tradiţionale (probele) pentru care au optat aceşti copii sunt împărţite pe următoarele categorii: cusut, brodat, împletit, pictură pe sticlă, mobilier pictat, ţesut război, confecţionat piese de port popular, prelucrare lemn, etc.
 Este foarte important de menţionat faptul că înscrierile continuă până în data de 27 martie!
 Redăm aici condiţiile de participare la acest concurs interactiv:
 -          fiecare unitate de învăţământ trebuie să aleagă câte trei elevi pentru a intra în concurs.
-          pot participa copii cu vârsta între 6 şi 18 ani
-          categorii: cusut, brodat, confecţionat păpuşi, măşti, împletit, pictură pe sticlă, olărit etc. .

Înscrierile se pot face (până în data de 27 martie 2015) la:
-            Inspectoratul Şcolar al Judeţului Sibiu, str. Berăriei nr.2, tel.0269/210466, fax. 0269/210817,  e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it în atenţia doamnei inspector Daniela Muntean
Sau
-          Complexul Naţional Muzeal ASTRA Sibiu, Piaţa Mică, nr. 11, cod 550182, tel. 0269/ 202414, fax 0269/ 218060 sau 0269/ 202411, e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , în atenţia doamnei muzeograf Elena Găvan

Potrivit regulamentului, pe tot parcursul concursului participanţii trebuie să se prezinte îmbrăcaţi în costume populare specifice zonei pe care o reprezintă. La faza naţională din luna august vor participa câştigătorii locului I pe fiecare meşteşug reprezentat la faza judeţeană.

Olimpiada este organizată de Inspectoratul Şcolar al Judeţului Sibiu în colaborare cu Complexul Naţional Muzeal ASTRA şi Consiliului Județean Sibiu.

Biroul de presă C.N.M. ASTRA
Cosmin Călinescu