7 zile pana la faza judeteana a Olimpiadei „Mestesuguri artistice traditionale”

De la începutul lunii februarie a acestui an până în 14 martie, 112 elevi din 31 unități școlare sau conexe și ateliere particulare din județul Sibiu s-au înscris la faza județeană a  Olimpiadei „Meşteşuguri artistice tradiţionale”, ediţia a XXIII-a. Cei înscriș au între 6 și 18 ani, iar ei se vor întrece în zilele de 27, 28 și 29 martie după cum urmează:

ONMAT 27 – 29 martie 201827 – 29 martie 2018, între orele 0930 - 1500

- ziua I/ 27 martie 2018 – secțiuni: țesut, cusut / brodat, confecţionat port popular, confecţionat păpuşi, confecţionat poboabe, împletit, artă decorativă

- ziua 2/ 28 martie 2018 – secțiuni: pictat icoane pe sticlă, pictat icoane pe lemn, pictură naivă,

- ziua 3/ 29 martie 2018 – secțiuni: prelucrare lemn, os, fier; mobilier pictat

Creațiile micilor meșteri vor putea fi admirate de public în fiecare zi de concurs, între orele 12:30 și 14:00, la Biblioteca Judeţeană ASTRA, corpul B, etajul 5. În 2018, Olimpiada „Meşteşuguri artistice tradiţionale” a înregistrat un nou succes în cadrul primei sesiuni de finanțare demarată de Administraţia Fondului Cultural Naţional. Pe aria Proiecte de Tip Festival/ cu Caracter Repetitiv, Muzeul ASTRA a obținut o finanțare în valoare de 75.000 lei pentru acest eveniment.

Tema ediției: Aniversarea a 100 de ani de la Marea Unire din 1918

Organizatori: Muzeul ASTRA, sub auspiciile Consiliul Județean Sibiu în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Sibiu, sub auspiciile Ministerului Educaţiei Naționale

Proiect co-finanțat de către Administrația Fondului Cultural Național

Proiectul se desfășoară sub egida Anului European al Patrimoniului Cultural

Acţiunile C.N.M. ASTRA sunt posibile cu finanţarea Consiliului Judeţean Sibiu.

Info text & responsabil acţiune Muzeul ASTRA: Elena GĂVAN, muzeograf Muzeul ASTRA