Caravana Produs in Hunedoara la Muzeul ASTRA

Caravana Produs în Hunedoara la Muzeul ASTRA

CARAVANA HUNEDOARAMuzeul ASTRA, instituție ale cărei acțiuni sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu, va găzdui în acest sfârșit de săptămână Caravana Produs în Hunedoara. În zilele de 9 și 10 iunie 2018, între orele 10-18, la Târgul de țară din Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, vizitatorii vor putea să guste și să cumpere preparate tradiționale și naturale aduse aici de 5 producători culinari din județul Hunedoara.

,,Producătorii hunedoreni ne vor aștepta cu dulcețuri și siropuri (Casa Maria), produse apicole (Gabriela Smuczer), produse din carne: virșli, cârnatul de săcărâmb (produs tradițional atestat). Nu lipsesc din meniu preparatele calde cum sunt: pomana porcului (Casa Turcanu) și plăcintele pădurenești (Munteanu Aurelia). Evenimentul este organizat în parteneriat cu Asociația producătorilor de produse tradiționale și ecologice Hunedoara, având sprijinul Consiliului județean Hunedoara.”, a declarat Mihaela Gherghel, muzeograf Muzeul ASTRA.

Demonstrațiile culinare se înscriu în cadrul programului cultural „Animă ASTRA”, program desfășurat sub egida Anului European al Patrimoniului.

Acţiunile Muzeului ASTRA sunt posibile cu finanţarea Consiliului Judeţean Sibiu.