Zilele HUNGARIKUM la Sibiu

zilele hungarikum 2018Asociaţia HID - Centrul Cultural Maghiar și Muzeul ASTRA organizează o nouă ediţie a evenimentului care se bucură de mare succes în Sibiu, Zilele HUNGARIKUM. Festivalul tradițiilor și gastronomiei maghiare oferă și anul acesta prilej de bucurie familiilor și turiștilor. Vestitul concurs de gătit – acum pe trei secțiuni, Gulyáș-ul Uriaș, târgul gastro-turistic, programe diverse pentru copii, meșteșuguri și ateliere de creație, jurtă și tras cu arcul, degustări de bere artizanală și licori deosebite, expozițiile și concertele sunt doar câteva dintre atracțiile în acest an din cadrul festivalului Zilelor Hungarikum.

Cel mai așteptat eveniment pentru publicul larg este concursul de gătit la ceaun, care se va desfășura sâmbătă, 7 iulie în Muzeul în Aer Liber la Târgul de Țară. Evenimentul sprijină și prezintă producătorii locali și cei maghiari. Produse și ingrediente de la fermieri și agricultori din Sibiu și împrejurimi vor putea fi achiziționate de echipele concurente chiar la fața locului. În cele trei zile de manifestări în aer liber produse și obiecte specific maghiare se vor putea admira, degusta și achiziționa de la invitații speciali ai festivalului.

Duminică se va găti cel mai mare gulyás din regiune, ceaunul special de 1500 litri va fi adus chiar din Ungaria de prietenul organizatorilor și al sibienilor, domnul Csányi Sándor, regele gulyáșului. Înscrierile pentru concurs se derulează deja prin intermediul formularului regăsit pe site-ul Szeben.ro. Câştigătorii concursului din data de 7 iulie din Sibiu vor putea participa la Festivalul Gulyás-ului din Szolnok, Ungaria.

Descarcă PROGRAM Zilele HUNGARIKUM la Sibiu