Olimpiada „Mestesuguri artistice traditionale” 26-28 martie 2019

În perioada 26-28 martie 2019, Muzeul ASTRA, instituție ale cărei acțiuni sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu, a organizat evenimentul Olimpiada „Meşteşuguri artistice tradiţionale”, ediția a XXIV-a, faza judeţeană. Inițiativa a avut loc în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului și s-a desfășurat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar al Județului Sibiu. În cadrul competiţiei au participat 109 elevi din 124 înscrişi, din 37 unităţi şcolare, ateliere particulare, cluburi ale elevilor. Aceștia au reprezentat 14 localităţi: Alțâna, Arpaşu de Sus, Aţel, Avrig, Cisnădie, Gura-Râului, Mediaş, Moșna, Racoviţa, Rășinari, Ruși, Sibiu, Șelimbăr, Valea Viilor.

26-28 martie 2019 OMAT

Participanții din județul Sibiu s-au întrecut în următoarele secţiuni: pictat icoane pe sticlă, pictat icoane pe lemn, pictură naivă, ţesut la război orizontal, cusut, brodat, confecţionat piese de port popular, confecționat ciucuri pe chelteu, împletit, confecționat măști, prelucrarea artistică a lemnului, mobilier pictat, pirogravură, xilogravură, metaloplastie, sculptat icoane de vatră, modelaj lut.

Câştigătorii premiilor I vor reprezenta judeţul Sibiu la faza naţională a Olimpiadei “Meşteşuguri artistice tradiţionale”, care se va desfăşura la Muzeul ASTRA în  perioada 24-28 iulie 2019.

Lista cu premianții pe fiecare secțiune din cadrul concursului - descarcă

Pe acestă cale felicităm toţi participanţii, atât concurenţi cât şi profesori coordonatori şi îi aşteptăm pe ocupanţii locului I să reprezinte judeţul Sibiu la faza naţională a Olimpiadei, care va reuni peste 200 de participanţi de pe tot cuprinsul ţării, maeştri în ale artei populare cât şi din străinătate, ce se va desfășura în perioada 24-28 iulie 2019.

Acţiunile Muzeului ASTRA sunt posibile cu finanţarea Consiliului Judeţean Sibiu.