Mobilitatea colectiilor

Mobilitatea Colectiilor

În data de 2 septembrie 2011, Centru ASTRA pentru Patrimoniu al Complexului Naţional Muzeal ASTRA a fost gazda unui atelier pe tema mobilității colecțiilor, manifestare organizată, în parteneriat, de către Direcția Patrimoniu Cultural din cadrul Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional şi Centrul de Pregătire a Conservatorilor şi Restauratorilor CePCoR.

Atelierul, susținut de un formator pregătit în cadrul proiectului european Collections Mobility 2.0, s-a bucurat de prezența activă a specialiștilor din muzeele sibiene.

Întrunirea a constituit o oportunitate de informare cu privire la tendințele promovate la nivelul Uniunii Europene în domeniul mobilității colecțiilor  și,  în egală măsură, un bun prilej de  a împărtăși experiențe concrete legate de împrumuturile de bunuri culturale și organizarea expozițiilor internaționale.