25 PROIECTE. Capitală culturală europeană, Sibiu, 2007
  • Coordonator: Prof. Dr. Corneliu Bucur
  • An apariţie: 2006
  • Preţ: stoc epuizat
Publicaţia are ca principal obiectiv prezentarea celor 25 proiecte concepute de Muzeul "ASTRA" pentru programul Sibiu. Capitală culturală europeană, 2007. Propuse pentru a fi realizate în colaborate cu instituţii de cel mai înalt prestigiu ştiinţific şi cultural, precum Universitatea "Lucian Blaga", Filiala Academiei Române, Arhivele Statului şi ale Centrului "Fr. "Teutsch", Muzeul Brukenthal, Filarmonica de Stat, Teatrul Naţional "Radu Stanca", revistele Transilvania şi Euphorion, proiectele muzeului acoperă o arie complexă a problematicii istorice, socio-culturale şi artistice, abordate din perspectiva evoluţiei istorice şi a progreselor marcate în toate domeniile vieţii economice, sociale şi culturale sibiene.