brosuri-mm-1-patrimoniutehnic-2
Patrimoniul tehnic preindustrial: un brand internaţional al României promovat de Muzeul "ASTRA" - 45 de ani de la fondarea muzeului în aer liber: Excurs expoziţional
  • Autor: Prof. Dr. Corneliu Ioan Bucur
  • An apariţie: 2008
  • Preţ: 6.5 LEI
Ocazionat de aniversarea celor 45 de ani de la începerea organizării Muzeului Tehnici Populare, Complexul Naţional Muzeal „ASTRA” a pregătit şi a oferit publicului expoziţia Patrimoniul tehnic preindustrial, un brand internaţional al României promovat de Muzeul „Astra”. 45 de ani de la fondarea muzeului în aer liber. Catalogul, semnat de prof. dr. Corneliu Bucur cuprinde 32 de pagini, 29 imagini din expoziţie şi a fost structurat astfel: 1. Istoric. Argument. Proiectul iniţial, 2. Muzeul Tehnicii Populare. Inaugurarea oficială. 17 octombrie 1967, 3. Sistematica generală a categoriilor tehnice, 4. Diacronia universală a civilizaţiei tehnice prin perpetuarea „progresului tehnic”, 5. Civilizaţia tradiţională în ansamblul ei (cu patru subcapitole: Civilizaţia preistorică (neolitică), Civilizaţia dacică şi romană, Civilizaţia prefeidală şi feudală, Marea Revoluţie Tehnică Medievală. Categoriile industriei feudale), 6. În loc de conclizii. Publicaţia încearcă să evidenţieze motivaţia pentru care UNESCO a instituit un nou premiu internaţional, Premiului UNESCO pentru patrimoniul tehnic preindustrial, care va fi acordat de România, recunoscând atât importanţa muzeului sibian în cercetarea şi valorificarea patrimoniului, cât şi a felului în care acesta a devenit un brand al patrimoniului tehnic universal.