Festivalul Naţional al Tradiţiilor Populare
  • An apariţie: 2011
  • Nr. pagini: 52
  • Preţ: stoc epuizat
Festivalul Naţional al Tradiţiilor Populare este parte integrantă a programului de revitalizare şi recuperare pentru cultură şi economie a patrimoniului imaterial, cunoscut sub numele de „Tezaure Umane Vii” derulat de Complexul Naţional Muzeal ASTRA. Festivalul îşi propune valorificarea patrimoniului cultural tradiţional, exprimat prin valorile cotidiene din viaţa comunităţilor rurale, precum şi a celor româneşti din afara graniţelor ţării şi, de asemenea, încurajarea tinerei generaţii de a cunoaşte, însuşi, perpetua şi a face cunoscute aceste tradiţii în toată lumea, ele constituind un tezaur al patrimoniului nostru cultural naţional, marca propriei identităţi etno-culturale. Evenimentul este conceput ca o manifestare interactivă între actanţi şi publicul vizitator. Muzica tradiţională, dansul, atelierele de arte plastice sau arte mecanice, demonstraţiile culinare, reprezintă modalităţi prin care valorile comunităţilor reprezentate sunt perpetuate şi însuşite de către tânăra generaţie.