Euro - Sculpt - 2007
  • Coordonator: Valeriu Ioan Olaru
  • An apariţie: 2007
  • Preţ: 15 LEI
În cadrul programului „Sibiu, Capitală Culturală Europeană, 2007”, prin Laboratorul de Conservare – Restaurare “ASTRA” s-a desfăşurat, în perioada 3-23 septembrie, Tabăra europeană de sculptură monumentală în lemn „Euro-Sculpt 2007”. În urma selecţiei a 51 de proiecte de sculptură monumentală în lemn, transmise organizatorilor de sculptori din zece ţări europene, au fost alese 10 proiecte. Broşura bilingvă, română-engleză, cuprinde imaginile celor 10 proiecte de sculptură câştigătoare, aparţinând unor sculptori-artişti din România, Germania, Olanda şi Turcia. Sculpturile realizate au fost amplasate de o parte şi de alta a „Aleii Călăreţilor ", în incinta muzeului, întregind astfel Galeria de sculpturi monumentale pe care o deţine Muzeul Civilizaţiei Populare Tradiţionale „ASTRA " în Dumbrava Sibiului.