15 + 10 + 2. Identităţi europene
  • Autor: dr. Margot Schindler; prof. dr. Corneliu Bucur
  • An apariţie: 2007
  • Preţ: epuizat
În perioada 12 mai – 20 iulie 2007, Muzeul „ASTRA” a găzduit în Casa Artelor, noul sediu al Muzeului de Etnografie şi Artă Populară Săsească “Emil Sigerus”, expoziţia 15+10+2. Identităţi europene. Catalogul tipărit cu această ocazie ne oferă o incursiune originală, prin universul artefactelor etno-identitare ale ultimelor 12 ţări integrate în Uniunea Europeană: Ungaria, Republica Cehă, Slovacia, Slovenia, Polonia, Estonia, Letonia, Lituania, Malta şi Cipru, în anul 2004, iar de la 1 ianuarie 2007, România şi Bulgaria. Esenţa acestui proiect a constat în identificarea valorilor culturale comune ale popoarelor europene. În problema definirii “identităţii europene”, trebuie să recunoaştem că ne aflăm doar la capătul drumului şi că pentru a ne aştepta la succese notabile, este imperativă şi urgentă stabilirea unei concepţii comune avizată la nivelul structurilor central-europene (Consiliul Europei, Comisia Europei, Parlamentul Europei) şi a unor metodologii asumate de toţi membrii Uniunii Europene.