Tezaure Umane Vii. Expoziţie
  • Coordonator: Prof. dr. Corneliu Bucur
  • An apariţie: 2007
  • Preţ: stoc epuizat
Tezaure Umane Vii este o cunoscută sintagmă tradusă şi adoptată de Complexul Naţional Muzeal ASTRA pentru a-şi defini Programul de Protecţie a Patrimoniului Cultural Imaterial.
Complexul Naţional Muzeal „ASTRA” Sibiu a organizat mai multe expoziţii dedicate programului „Tezaure Umane Vii”. Cea mai recentă a fost vernisată în sediul modern al Casei Artelor din Piaţa Mică şi tematic a cuprins 3 diviziuni astfel:
  1. să cunoaştem valorile tradiţiei,
  2. să păstrăm şi să perpetuăm valorile tradiţiei,
  3. să ne definim identitatea culturală prin asumarea valorilor tradiţiei.

Programul „Tezaure Umane Vii” prevede salvarea patrimoniului intangibil prin dezvoltarea şi implementarea, la nivel naţional şi internaţional, a unor strategii pe termen lung, care să urmărească conservarea, prin colectare, înregistrare, arhivare şi revitalizare, prin încurajarea de cunoştinţe şi aptitudini privind transmiterea generaţiilor viitoare a valorilor tradiţionale.