Ţesături de interior, sudul Transilvaniei
  • Autor: Elena Găvan
  • An apariţie: 2010
  • Preţ: 10 LEI
Catalogul Ţesături de interior, sudul Transilvaniei, apărut în 2010 la Editura „ASTRA Museum”, poartă semnătura Elenai Găvan şi prezintă colecţia de covoare expuse în cadrul expoziţiei „A ţese, între locuire şi amintire în sudul Transilvaniei”, organizată la Casa Artelor în perioada februarie-mai, precum şi bunuri culturale din sudul Transilvaniei aparţinând colecţiei de textile a Muzeului Civilizaţiei Transilvane ASTRA. Publicaţia întâmpină cititorul cu un Cuvânt înainte semnat de Valeriu Ion Olaru, director general al Complexului Naţional Muzeal ASTRA, prin care suntem familiarizaţi cu tehnicile tradiţionale de realizare a ţesăturilor, un eseu despre A ţese – reper pe harta memoriei, autor Mirela Creţu. Partea ştiinţifică, de prezentare a colecţiei de textile este realizată de Elena Găvan. În cele 80 de pagini ne sunt prezentate 50 de piese textile. Fiecărui obiect îi este alocată o pagină în care regăsim imaginea şi informaţii referitoare la locul de provenienţă, colecţia din care face parte, perioada în care a fost confecţionat, culorile şi dimensiunile specifice ţesăturii, precum şi o scurtă descriere. Catalogul se încheie cu o bibliografie selectivă, cu un glosar de termeni de specialitate, fotografii realizate în cadrul expoziţiei şi cu câteva impresii ale vizitatorilor care au păşit pragul expoziţiei.

Ana-Maria Savastre