Monumente de arhitectură tradiţională în Muzeul ASTRA
  • Autor: Ciprian Ştefan
  • An apariţie: 2010
  • Preţ: 10 Lei
Începând din anul 2009, în cadrul Muzeului Civilizaţiei Populare Tradiţionale ASTRA se organizează Târgul de case tradiţionale din România, cu scopul de a încuraja construirea caselor de locuit sau de vacanţă, în zonele cu potenţial turistic, după tiparele arhitecturale locale, utilizând materiale de construcţie corespunzătoare zonei de proximitate şi tehnici locale de construcţie, izolaţie şi ornamentare.
Publicaţia Monumente de arhitectură tradiţională în Muzeul ASTRA prezintă în cele 79 de pagini ale sale, în condiţii grafice foarte bune, 23 de case tradiţionale existente în patrimoniul muzeului în aer liber, selectate pentru târgul de case desfăşurat în anul 2010. Catalogul se adresează atât specialiştilor, cât şi publicului larg cu informaţii despre construcţiile din lemn din România, salvate, transferate şi reconstruite în muzeul din frumoasa Dumbravă a Sibiului.