Imagini din Muzeul Asociaţiunii
  • Autor: Delia Voina (editor)
  • An apariţie: 2011
  • Colectie: Patrimoniu muzeal
  • Nr. pagini: 48
  • Preţ: stoc epuizat
Albumul de fotografii Imagini din Muzeul Asociaţiunii a deschis seria publicaţiilor dedicate aniversării celor 150 de ani de la înfiinţarea, la Sibiu, a Asociaţiunii Transilvane pentru Literatura Română şi Cultura Poporului Român, editate de Complexul Naţional Muzeal ASTRA. Publicaţia este rezultatul colaborării Muzeului ASTRA cu alte două instituţii reprezentative sibiene: Biblioteca Judeţeană ASTRA Sibiu şi Asociaţiunea Transilvană pentru Literatura Română şi Cultura Poporului Român ASTRA.

Primele pagini prezintă activitatea renumitului fotograf şi etnograf al Asociaţiunii Emil Fischer, autorul celor 37 de fotografii ilustrând aspecte din interiorul Muzeului Asociaţiunii, deschis publicului în 19 august 1905, reproduse alb-negru.

Imaginile sunt grupate astfel: 1. Sediul şi intrarea principală (2 fotografii); 2. Sala de şedinţe a comitetului central (1 fotografie); 3. Biblioteca Centrală a Asociaţiunii (5 fotografii); 4. Biroul bibliotecarului şi al custodelui muzeului (1 fotografie); 5. Muzeul Asociaţiunii: secţiunea arte frumoase (5 fotografii); secţiunea etnografică (15 fotografii); secţiunea bisericească (3 fotografii); secţiunea ştiinţelor naturale (3 fotografii); secţiunea armatei (1 fotografie); 6. Sala de festivităţi (1 fotografie). Imaginile provin din colecţia de grafică documentară a Muzeului ASTRA şi din fondul colecţii speciale a Bibliotecii Judeţene ASTRA Sibiu.

Albumul se încheie cu studiul Palatul ASTRA de la Sibiu – Preliminarii, o amplă şi documentată istorie a edificiului situat în Parcul ASTRA din Sibiu, prezentată de prof. dr. Octavian Bologa, preşedintele Despărţământului ASTRA Sibiu.

Delia Voina