Moştenirea etnografică a Muzeului ASTRA. Tezaure din patrimoniul Muzeului Asociaţiunii
  • Autor: Delia Voina (editor)
  • An apariţie: 2011
  • Colectie: Patrimoniu muzeal
  • Nr. pagini: 48
  • Preţ: stoc epuizat
Catalogul este rezultatul colaborării dintre muzeografii, conservatorii şi restauratorii Complexului Naţional Muzeal ASTRA şi prezintă în paginile sale expoziţia Moştenirea etnografica a Muzeul ASTRA. Tezaure din patrimoniul Muzeului Asociaţiunii organizată la Casa Artelor, în perioada 4 noiembrie 2011 - 15 ianuarie 2012, cu prilejul aniversării a 150 de ani de la întemeierea Asociaţiunii transilvane pentru literatura română şi cultura poporului român ASTRA.

Publicaţia se deschide cu două articole: Colecţia ASTRA: Argument pentru o istorie culturală, autor Mirela Creţu şi Secţiunea etnografică din expoziţia inaugurală a Muzeului Asociaţiunii. Surse zonale, piese, expozanţi. Indici, autor Delia Voina. Sunt ilustrate în catalog cele mai reprezentative piese aparţinând Colecţiilor ASTRA: port popular, textile, broderii, mobilier şi obiecte din lemn, ceramică, icoane, fotografii etnografice, machete.

Delia Voina