Africa, artă şi cultură: ghid de expoziţie
  • Coordonator: Maria Bozan
  • An apariţie: 1997
  • Preţ: 2 LEI
Muzeul de Etnografie Universală “Franz Binder", inaugurat la 18 mai 1993, este primul şi singurul muzeu din România axat, în principal, pe civilizaţia, cultura şi arta popoarelor extra-europene.
La 5 decembrie 1997 a fost inaugurată expoziţia temporară “Africa. Artă şi cultură", menită să facă mai bine cunoscută incredibila bogăţie culturală a civilizaţiilor africane. În cadrul acestei expoziţii au fost expuse obiecte africane din colecţiile proprii, dar şi aparţinând altor muzee de prestigiu (Muzeul de Istorie Naturală “Grigore Antipa" Bucureşti) şi unor colecţionari particulari (Excelenţa Sa, Domnul Gilles Duguay, Ambasador al Canadei în România; Domnul Arh. Dr. Dorin D. Iormeanu; Excelenţa Sa, Domnul Ambasador Valeriu Georgescu; Radu Cârneci, Radu Ionescu, Matei Marinescu).