Muzeul ASTRA. Istorie şi destin, 1905-2000
  • Titlu: Muzeul ASTRA. Istorie şi destin, 1905-2000
  • An apariţie: 2002
  • Preţ: 12 LEI
Muzeul ASTREI a fost, neîndoielnic, cea mai importantă ctitorie instituţională a Asociaţiunii Transilvane pentru Literatura Română şi Cultura Poporului Român. El s-a născut din raţiunea şi conştiinţa importanţei vitale pentru românii din Ardealul începutului de veac XX de a-şi defini propria identitate etnoculturală în contextul emancipării naţionale a tuturor etniilor din conglomeratul multicultural al Imperiului austro-ungar. […] "În pragul pregătirii centenarului Muzeului ASTRA (2005), apariţia acestei monografii privind întreg istoricul celui mai vechi muzeu etnografico-istoric al românilor din Ardeal, cât şi proiectele sale de dezvoltare în viitor, reprezintă o importantă datorie de conştiinţă faţă de memoria fondatorilor şi a tuturor celor ce l-au slujit şi i-au dat strălucire salvându-l de la pieire”. (prof. dr. Corneliu Bucur)     Rememorare a faptelor esenţiale din evoluţia seculară a Muzeului Asociaţiunii, volumul este structurat pe trei capitole: Muzeul “Asociaţiunii”. Repere existenţiale în anii 1905-1990; De la Muzeul Tehnicii Populare la Muzeul Civilizaţiei Populare Tradiţionale “ASTRA”; Complexul Naţional Muzeal “ASTRA” (cu subcapitolele: Muzee. Monumente. Colecţii şi Structuri paramuzeale).