Cornel Irimie. O viaţă închinată satului românesc şi civilizaţiei sale
  • Coordonator: Prof. Dr. Corneliu Bucur
  • An apariţie: 2003
  • Preţ: 12 LEI
Cornel Irimie, personalitate de marcă a domeniului etnografiei şi sociologiei, a reprezentat un model demn de urmat în muzeografia românească. Discipol al lui Dimitrie Gusti şi Henri H. Stahl, cei care au pus bazele Şcolii Sociologice de la Bucureşti, Cornel Irimie s-a dezvăluit celor care l-au cunoscut în multiple ipostaze: cercetător, conducător de colectiv, animator cultural, dascăl. Aria preocupărilor sale a fost extrem de largă, de la portul şi ceramica populară, la ornamentică, industriile textile, arta lemnului, icoanele pe sticlă ş.a. A conceput şi realizat cel mai ambiţios proiect al său: Muzeul Tehnicii Populare din Dumbrava Sibiului.
Volumul face parte din programul publicistic realizat în pregătirea aniversării centenarului Complexului Naţional Muzeal "ASTRA" Sibiu şi a 40 de ani de la înfiinţarea Muzeului Tehnicii Populare. Structurat pe patru capitole: Biobibliografice; Cercetătorul etnomuzeograf; L-au cunoscut şi au colaborat cu Cornel Irimie şi La "marea trecere", volumul de faţă nu se vrea un "portret exhaustiv" şi nici o ediţie "critică", ci doar portretul "unei vieţi închinate satului românesc şi civilizaţiei sale".