Ultimii păstori
  • Autori: Dumitru Budrala, Maria Sterp
  • An apariţie: 2006
  • Preţ: stoc epuizat
Cartea lui Dumitru Budrala şi a Mariei Sterp, "Ultimii păstori" este o realizare editorială de seamă, oferită publicului de Fundaţia Antropologie Vizuală, prin Editura „ASTRA MUSEUM", în cadrul programului "Ultimii păstori din Europa", susţinut de Ministerul Culturii, prin agenda "Sibiu - Capitală culturală a Europei 2007".
D. Budrala prezintă în paginile acestui volum o scurtă incursiune în monografia comunei Jina precum şi unele dintre cele mai frumoase fotografii de munţi şi păstori văzute la noi, iar Maria Sterp, poeta satului Jina şi înţeleapta muntelui, este autoarea unor versuri naive, dar pline de forţa sincerităţii.
Pe lângă virtuţile ei artistice, cartea celor doi autori reprezintă şi o formă de rezistenţă în faţa prădătorilor moderni de tradiţii şi obiceiuri.