Muzeul ASTRA
  • Autori: Prof. dr. Corneliu Bucur, Dr. Dumitru Budrala
  • An apariţie: 2007
  • Preţ: 99 LEI
Albumul este o realizare de excepţie a celor doi autori : prof. dr. Corneliu Bucur, director general al Complexului Naţional Muzeal “ASTRA” Sibiu şi dr. Dumitru Budrala, directorul Studioului “ASTRA Film”.
În cuvântul înainte prof. dr. Corneliu Bucur face o scurtă prezentare a Muzeului Civilizaţiei Tradiţionale “ASTRA” Sibiu, muzeu care ilustrează procesul multimilenar al făuririi civilizaţiei europene la care se adaugă propriile invenţii şi perfecţiuni tehnice.
Volumul cuprinde 254 de fotografii realizate de dr. Dumitru Budrala în muezul în aer liber din Dumbrava Sibiului şi sunt împărţite astfel :
  • civilizaţie tradiţională, cu un subcapitol numit iarna în muzeu – este prezentată componenta materială a muzeului
  • tezaure uname vii – sunt prezentate imagini surprinse în timpul manifestărilor desfăşurate în cadrul Programului “Tezaure Umane Vii”.