Academia Artelor Tradiţionale din România
  • Coordonator: Prof. Dr. Corneliu Bucur
  • An apariţie: 2008
  • Preţ: 165 LEI
„Academia Artelor Tradiţionale din România” reprezintă forul naţional al celor mai valoroşi şi reputaţi meşteri populari din România, adevărate tezaure umane vii (cunoscută sintagmă a UNESCO adoptată de Complexul Naţional Muzeal „ASTRA” Sibiu pentru definirea programului de protecţie a patrimoniului imaterial), selecţionaţi de cei mai de seamă specialişti din domeniul etnologiei.
Catalogul Academia Artelor Tradiţionale din România ilustrează încercarea colectivului de specialitate a Muzeului „ASTRA” de a-i scoate din anonimat pe cei mai valoroşi creatori ai culturii şi artei noastre populare tradiţionale. În cele 200 de pagini ale sale sunt prezentate numeroase portrete a celor numiţi „academicieni ai satului românesc”, date biografice şi cele mai semnificative informaţii privind activitatea meşterilor populari. Veţi putea face cunoştinţă, prin intermediul catalogului, cu cei mai cunoscuţi membrii ai „Academiei Artelor Tradiţionale din România”: iconari, constructori de biserici de lemn, ţesătoare, sculptori, încondeietori de ouă, constructori de instrumente muzicale, rapsozi populari, interpreţi de muzică populară.