• Coordonator: Marta Guttmann
  • An apariţie: 2009
  • Preţ: -
Volumul Tendinţe în conservarea preventivă. Articole selectate din literatura de specialitate internaţională grupează cincisprezece studii de specialitate în domeniul conservării şi restaurării patrimoniului, publicate în limba română, semnate de specialişti ai unor renumite muzee europene. Criteriile de selecţie a materialelor publicate au fost următoarele: lipsa unor asemenea studii din literatura de specialitate în limba română; acoperă un domeniu vast al conservării preventive; sunt rezultatele cercetărilor ştiinţifice întreprinse în ultimele decenii de conservatori şi restauratori în muzeele unde îşi desfăşoară activitatea.