• Coordonator: Maria Bozan
  • An apariţie: 2009
  • Preţ:-
În luna august a anului 2009, Complexul Naţional Muzeal „ASTRA” Sibiu, prin Muzeul de Etnografie Universală „Franz Binder”, a organizat, sub titlul Personalităţi române afirmate în plan mondial în secolul al XIX-lea: Hilarie (Bucur) Mitrea din Răşinarii Sibiului – medic, naturalist şi etnograf, manifestări culturale (expoziţie istorico-documentară şi etnografică la Sibiu şi la Bucureşti, masă rotundă la Sibiu, conferinţă şi prezentări vizuale şi narative, vizită la Răşinari) dedicate comemorării a 105 ani de la încetarea din viaţă a dr. H. Mitrea. Acesta s-a remarcat prin activitatea sa de medic şi prin pasiunea de călător şi cercetător al unor civilizaţii din Mexic, Australia şi Indonezia.
Volumul se deschide cu Mulţumirile coordonatorului de proiect (M. Bozan), cu un Cuvânt înainte semnat de dir. gen. al CNM „ASTRA” (Valeriu Olaru) şi cu o Introducere (scurtă prezentare a instituţiilor şi a personalităţilor participante la manifestările de la Sibiu).
A fost împărţit în trei părţi, astfel:
  • Un proiect muzeografic comemorativ: cuprinde două articole semnate de Maria Bozan, autoarea prezentând proiectul dedicat lui Hilarie Mitrea, precum şi tematica expoziţiei Personalităţi române afirmate în plan mondial în secolul al XIX-lea: Hilarie (Bucur) Mitrea din Răşinarii Sibiului – medic, naturalist şi etnograf.
  • Masă rotundă: Hilarie (Bucur) Mitrea din Răşinarii Sibiului – medic, naturalist şi etnograf: reuneşte textele a 7 intervenţii susţinute la masa rotundă de la Sibiu şi concliziile moderatorului (C. Bucur): Scurtă participare a lui Hilarie (Bucur) Mitrea în Mexic (Maria Patricia Deluera Canchola), Dr. Hilarius Mitrea şi marile sale donaţii făcute Muzeului de Istorie Naturală din Bucureşti (Iorgu Petrescu, Angela Petrescu), Hilarie (Bucur) Mitrea, un reper distinct al caravanei valorilor exponenţiale ale culturii româneşti (Corneliu Ioan Bucur), Colecţia Aurel Filimon şi obiectele Hilarie Mitrea din Răşinari (Aurelia Veronica Filimon), Contribuţii la realizarea unei genealogii. Descendenţii lui Hilarie (Bucur) Mitrea (1842-1904) (Dumitru Stavarache), Cu aproape 50 de ani în urmă, Alexandru (Lengyel) Culcer îl semnala publicului român pe Hilarie (Bucur) Mitrea (Nicolae Balint), Hilarius Mitrea în Indiile Olandeze (Alexandru Marinescu).
  • Un proiect în progres: „Hilarie (Bucur) Mitrea din Răşinarii Sibiului – medic, naturalist şi etnograf”: cele două materiale grupate în această secţiune fac referire la Expoziţia „Hilarie (Bucur) Mitrea (1842-1904) din Răşinarii Sibiului – medic, naturalist şi etnograf” la Muzeul Militar Naţional „Regele Ferdinand I” din Bucureşti, autor Tudoriţa Toader şi un Raport de expunere media a evenimentului „Personalităţi române afirmate în plan mondial în secolul al XIX-lea: Hilarie (Bucur) Mitrea din Răşinarii Sibiului – medic, naturalist şi etnograf”, autor Alexandra Todoran.

Publicaţia editată de ASTRA MUSEUM oferă contribuţii de mare valoare şi interes pentru o necesară recuperare identitară şi pentru dialog intercultural şi interdisciplinar.