coperta moise Crochiuri antropologice II

Format: 14,6  x 21 cm
Preţ: 11 Lei

Cuvant inainte

Cel de-al doilea volum de „Crochiuri antropologice” adună între coperţile sale alte figuri ale învăţământului etnologic, care au slujit, cu multă credinţă, cultura şicivilizaţia tradiţională din spaţiul românesc, în ultima jumătate de secol.
Creatori demarcă, în varii domenii ale culturii populare (sculptură în lemn, cojocărit, pictură pe sticlă, ţesut-cusut, brodat etc.), câţiva dintre ei au fost declaraţi „Tezaure Umane Vii” de către „Comisia Naţională pentru Salvgardarea Patrimoniului Cultural Imaterial”. Acestora le-au fost dedicate expoziţii, simpozioane şi chiar câteva filme documentare. Ei reprezintă, cu siguranţă, modelele care au asigurat – în vremuri nu tocmai favorabile –continuitatea culturii noastre de tip tradiţional.
Sumarul acestui volum a fost completat cu câteva profile ale altor creatori de cultură „specializaţi” în domenii uşor insolite: fotografie etnografică, literatură populară, croitorie de „lux”(costume tradiționale)sau chiar ceteraşi (interpreţi de folclor). Ei întregesc, în chip admirabil, imaginea atât de complexă a culturii tradiţionale,  pigmentând-o „pe ici, pe colo… prin părţile esenţiale”.
Deşi iniţial mi-am propus să adopt un ton riguros ştiinţific, adeseori m-a luat valul…am dat frâu liber sentimentelor de duioşie care mă încearcă ori de câte ori evoc lumea satului de altădată. Sper să ajungă la sufletul cititorului şi acest volum care –sunt sigur– a salvat de la uitare câteva figuri de marcă ale lumii noastre rurale. Ei au fost – şi parte din ei încă mai sunt –personalităţile unei lumi care-şi trăieşte ultimele clipe – lumea ţărănească, talpa ţării pe spatele căreia s-au făcut toate războaiele şi toate revoluţiile, aceea care doara dat în toată istoria ei şi n-a primit niciodată nimic. O lume pe care s-a clădit întreaga noastră existenţă.

Ilie Moise