Buletin informativ nr. 5
  • Coodonator: Prof. Dr. Corneliu Bucur
  • An apariţie: 1993
  • Preţ: stoc epuizat
În deschiderea acestui număr, în capitolul În actualitate, sunt prezentate proiectul Muzeului ASTRA, “Museum vivum” şi Premiul “Muzeul European al Anului” (distincţia personală EMYA, primită de directorul general al muzeului, prof. dr. Corneliu Bucur). Urmează capitolele: Muzee din România, dedicat Muzeului Civilizaţiei Populare Tradiţionale “ASTRA” (prezentarea muzeului, noi sectoare tematice, cercetare de teren în Ţara Moţilor şi sesiunea naţională pe teme de restaurare şi conservare); Muzee din străinătate, în care sunt prezentate Muzeul în aer liber Arnhem, Olanda; Muzeul Valah din Roznov pod Radhostem şi Muzeul în aer liber din Westfalia.
Ultimul capitol este o Bibliografie (publicaţii ale muzeelor în aer liber din strainătate în biblioteca muzeului).