Patrimoniul tehnic preindustrial naţional, România
  • Anul apariţiei: 2007
  • Număr pagini:
  • Preţ: 20 LEI
CD-ROM-ului Patrimoniul tehnic preindustrial naţional, România, autor prof. dr. Corneliu Bucur reprezintă o încununare a împlinirilor dobândite de Muzeul „ASTRA” în materie de tradiţii ale tehnicii populare româneşti, prin aprobarea instituirii Premiului naţional UNESCO pentru patrimoniul tehnic preindustrial „Dumbrava Sibiului”, iar din anul 2008, a Premiului UNESCO pentru patrimoniul tehnic preindustrial. Acestea vin să răsplătească eforturilor făcute de Muzeul Civilizaţiei Populare Tradiţionale „ASTRA” pentru salvarea, conservarea, studierea, valorificarea ştiinţifică şi punerea în valoare cultural-turistică a unui patrimoniu monumental, instrumental şi obiectual care a supravieţuit şocului civilizaţiei tehnologice moderne în România.CD-romul prezintă, într-o sinteză accesibilă deopotrivă specialiştilor, cât şi tuturor celor interesaţi de acest domeniu, aportul spaţiului românesc la formarea şi progresul civilizaţiei tehnice preindustriale, accentul fiind pus pe taxonomia, topologia şi terminologia patrimoniului în context antropologic, social şi cultural.Prin conţinutul său extrem de bogat (imagini şi texte explicative însoţite de un frumos fundal muzical) descoperim valorile fundamentale ale civilizaţiei de tip tradiţional (pre-industrial) şi pe cele ale culturii populare materiale cu origini străvechi, din preistorie şi perioada medievală, până în epoca modernă a României. Lucrarea este structurată pe nouă capitole prezentând, cronologic, civilizaţiile neolitică, daco-romană şi medievală, continuând apoi cu civilizaţia populară românească, sătească şi urbană, cu patrimoniul tehnic tradiţional, cu evoluţia şi tipologia instalaţiilor tradiţionale din România. Un loc aparte este destinat prezentării patrimoniului tehnic preindustrial găzduit de Muzeul Civilizaţiei Populare Tradiţionale „ASTRA”, cel mai reprezentativ muzeu de acest gen din ţară.