Obiect şi poveste. Teatru de umbre la Muzeul ASTRA. Greuceanu şi Povestea Morii
  • Număr pagini:
  • Preţ: stoc epuizat

Cuprins

Publicaţia prezintă etapele desfăşurării proiectului Obiect şi poveste. Teatru de umbre la Muzeul ASTRA, de la crearea siluetelor, la mânuirea acestora şi exersarea interpretării rolurilor, în cadrul repetiţiilor organizate în cabinetul de pedagogie muzeală, şi până la prezentarea spectacolelor în faţa publicului. De asemenea, se regăsesc între paginile ei, impresiile celor două cadre didactice universitare (asist. univ. dr. Adriana Bârză, asist. univ. drd. Doriana Tăut) şi cele două scenarii de teatru de umbre: Greuceanu, o adaptare după basmul popular cu acelaşi titlu şi Povestea Morii, un scenariu original cu caracter moralizator despre prietenie, toleranţă şi importanţa perpetuării valorilor moştenite de la străbuni.