Povestiri din Muzeul ASTRA
  • Autori: Alina Geanina Ionescu
  • An apariţie: 2010
  • Preţ: 30 LEI
De câte ori copilul întreabă câte ceva, ceilalţi oameni răspund cu o poveste, nu-i aşa? Uneori asta e plictisitor. De cele mai multe ori e minunat. O poveste, bine povestită ori scrisă, poate să te aducă mai aproape de adevăr, de frumos, de bine. Problema cea mai grea pentru voi, scumpii noştri copii, este că ne cam grăbim să dăm drumul la televizor ori la desenele animate de pe calculator pentru că nu mai avem timp să vă spunem poveşti. Bunicii, părinţii, profesorii ori învăţătorii vă punem pe fugă cu graba noastră de a vă face mari, de a vă răni cu plictisul vieţii noastre - care a uitat de poveşti, de a vă fura poveştile.
Cartea vă redă povestea unor obiecte şi a oamenilor care le-au creat, vă redă minunatele poveşti ale vieţii unora dintre exponatele Muzeului ASTRA, un sat minunat care vă vrea locuitori ai săi. Citind poveştile acestea părinţilor şi bunicilor voştri sunt sigur că-şi vor aduce aminte de propria lor copilărie, de propriile lor poveşti şi vor fi gata să vă îmbogăţească din ele. Nu le va fi uşor să recunoască, dar şi-au pierdut poveştile. Purtaţi-i printre personajele cărţii Alinei Geanina şi o să vedeţi că, printre aceşti prieteni noi, poveştile vor creşte bucuroase să vă întâlnească. Încercaţi! Merită!

Pr. Conf. Univ. Dr. Constantin Necula