Vizita in satul Traditional 2014

Vizită în satul tradiţional: Ghidul elevilor.
Ed. a 2-a, revizuită

Autori: Raluca Ioana ANDREI
ISBN: 978-606-733-009-0
Anul apariţiei: 2014
Editura “ASTRA Museum”, Sibiu
Număr pagini: 60
Format: 22 x 22 cm
Preţ: 15 Lei

Vizită în satul tradiţional

În drumul meu, înapoi în timp, către primii ani de viaţă, mi-am dat seama că momentele plăcute ale copilăriei nu au dispărut, nici mirosul plăcintelor făcute în casă şi nici jocul „cu şi de-a de toate” nu au capitulat în faţa anilor ce au urmat.
Astfel, mă bucură şi acum imaginea uliţei satului de altădată, a casei vechi, unde iarna lemnele trosnesc şi căldura aceea plăcută inundă încăperea, iar tropăitul cailor sau zgomotul tălăngii, când animalele se întorc de la păscut, îmi sunt încă vii.
Aah! până şi trezitul dis-de-dimineaţă, îngrijitul animalelor ori munca la câmp sau cea de zi cu zi sunt parte din acest ansamblu imagistic care refuză, categoric, să dispară. Şi cine şi-ar dori acest lucru când, până la urmă, liniştea şi „veşnicia” satului fac, din toate acestea, cel mai frumos mod de A FI. Şi pentru că acum sunt „mare”, am găsit un loc unde, în fiecare zi a vieţii mele, pot vedea şi simţi câteva dintre lucrurile pe care vi le-am povestit. Aici, uliţele satului se întind şi se întrepătrund, lăsând să se zărească fiecare gospodărie, şcoala tradiţională, biserica, morile şi toate acele construcţii care foloseau, cu siguranţă, la muncile zilnice ale ţăranilor. Nici locurile de joacă nu lipsesc, aşa că, uneori, îmi fac timp şi pentru hinte, roabe, căruţe ori alte minunăţii.
După cum vedeţi, sunt destul de ocupată în activităţile mele de aducere aminte, însă doresc să vă invit şi pe voi să descoperim împreună vechile ocupaţii şi gospodăria tradiţională cu tinda, casa de locuit şi casa bună, cuptorul de pâine, şura şi grajdul. Vom povesti, de asemenea, despre moara satului, vom intra în lumea copiilor de altădată şi vom gusta din dulciurile bunicii.
Am uitat să vă spun… Toate aceste poveşti sunt legate de un singur loc şi acesta este Muzeul Civilizaţiei Populare Tradiţionale ASTRA din Dumbrava Sibiului.
Raluca Ioana ANDREI
Pedagog muzeal